O stronie

Gościnne Zabytki czyli miejsca noclegowe w zabytkach to nie tylko hotele, bo nazwa hotel zastrzeżona jest dla obiektów skategoryzowanych, a nie wszyscy właściciele tych miejsc kryteria kategoryzacji spełniają, lub nie mają na to po prostu ochoty. „Jak zwał, tak zwał” – w zbiorze o nazwie Gościnne Zabytki są zarówno „wypasione” hotele ***** ze strefami SPA, jak i skromne obiekty agroturystyczne, a łączy je fakt, że są one zabytkami i są po prostu … wspaniałe. Stąd warte odwiedzenia.

Gościniec Pod Zielonym Jajem

O Autorach

Barbara i Krzysztof Kaniewscy – warszawiacy od urodzenia. Ona – dyplomowany konserwator dzieł sztuki, On – magister świętej teologii, Oni – razem od 40 lat. Też wspólnie i z wyboru dziennikarze zajmujący się bliżej domami historycznymi (najbardziej swoim dworkiem pod Przemyślem) i hotelami w zabytkach. Urządzonymi dziś w pałacach, zamkach, dworach, obiektach poprzemysłowych, willach, starych miejskich kamieniczkach… Zafascynowani ich pięknem, bez względu na to, że znaczna część tych miejsc, poprzez trudną historię Polski, w tym niestety przez lata po II wojnie światowej, swe autentyczne i pierwotne piętno zwyczajnie straciła. Zaczynało się to od wycinania pałacowych krokwi na strychach przez okolicznych mieszkańców – bądźmy sprawiedliwi, na szczęście nie zawsze i nie wszędzie – a kończyło na planowej i oficjalnej ich adaptacji na przedziwne, np. magazynowe cele – także i na szczęście nie zawsze i nie wszędzie. Niektóre zabytki miały trochę więcej szczęścia, gdy na przykład adaptowane były na szkołę gminną czy jakieś biura. Co też dewastowało wnętrza, ale budynek pozostawał.

Zamek Rajsko

Najczęściej jednak pozostawała ruina, zniszczony park i duch, który głównie straszył, ale i niejako i „przy okazji” przekazywał świadectwo, że coś jednak trwa. Gdzieś pod koniec lat 70-tych ub. wieku pojawili się ludzie, którzy widząc to – i mając środki finansowe – zabrali się do wielkiej ogólnopolskiej tych ruin rekonstrukcji. Z myślą, nie zawsze zresztą od początku artykułowanej i jasnej, by po odbudowie urządzić w tym miejscu hotel.

Barbara i Krzysztof Kaniewscy pisali o fenomenie odbudowy od zarania tego procesu, a najcieplej jak potrafili pisali o autorach tych heroicznych wyzwań. Z czasem, na początku wieku XXI, gdy efekt tego wysiłku był już „gołym okiem” widoczny – w skali Europy rzecz bez precedensu – założyli Stowarzyszenie Hotele Historyczne w Polsce www.hhpolska.com oraz „wrzucili” zdecydowaną większość tego opisanego przez nich rodzinnego najczęściej biznesu do grupy i na portal o nazwie Gościnne Zabytki www.goscinnezabytki.pl